Workup Rise & LEAP İngiltere Hızlandırma Programı Başarıyla Tamamlandı!

Ankara TEKMER ile Türkiye İş Bankası iş birliği ve KOSGEB desteğiyle, Eylül-Kasım ayları arasında, dokuz girişimin yerel başarılarını global pazara taşıma hedefi ile düzenlenen Workup Rise & LEAP İngiltere Hızlandırma Programı başarıyla tamamlandı.

Workup Rise & LEAP programında, proptech, siber güvenlik, martech, sağlık ve finans alanlarında yapay zeka tabanlı öncü çözümler geliştiren, Workup Hızlandırma Programı mezun ağı ve LEAP Investment portföyünde yer alan birbirinden başarılı girişimler bir araya geldi.

Global ölçeklenme ve küresel rekabet avantajı elde edilmesine destek olmak amacıyla, Hackquarters Accelerator partnerliğinde düzenlenen Workup Rise & LEAP programının ilk bölümü eylül ve ekim aylarında Türkiye’de çevrimiçi olarak gerçekleşti. Hazırlanan kapsamlı eğitimler ve birebir görüşmeler ile girişimciler, İngiltere’de gerçekleşecek bir aylık serüvene eksiksiz bir şekilde hazırlandı.

Hedef, Dünyanın Finans Merkezi İngiltere!

Avrupa’nın en büyük girişimcilik ekosistemine ev sahipliği yapan İngiltere, 2023 yılının ilk üç çeyreğinde toplam 15 milyar dolar yatırımla dünyada en çok VC yatırımının gerçekleştiği üçüncü ülke olarak ön plana çıkıyor. Dünyanın finans merkezi konumunda bulunan Londra, aynı zamanda Avrupa’da en çok VC yatırımının gerçekleştiği şehir. Girişimlerin öncelikli hedef pazarları arasında yer alan İngiltere, sunduğu global erişim ve küresel rekabet imkanı ile hızlandırıcı program için en uygun pazar olarak değerlendirildi.

Londra Serüveni

Katılımcı girişimlerin farklı hedef müşteri kitlesi, iş planı ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak planlanan Workup Rise & LEAP İngiltere Hızlandırma Programı, hazırlanan özel stratejik yol haritaları ile girişimlerin bir aylık İngiltere yolculuğundan en yüksek verimi elde etmesine olanak sağladı.

Girişimler, program kapsamında düzenlenen Scale Up Networking etkinliği ile, ekosisteme sundukları müşteri odaklı çözümleri, fintech alanındaki geliştirdiği inovasyonları, veri ve yapay zeka alanında yarattıkları yenilikleri etkinliğe katılan yatırımcı, potansiyel müşteri ve partnerlerle paylaşma imkanı buldular. Londra girişimcilik ekosisteminde yer alan birbirinden kıymetli 130’dan fazla katılımcının yer aldığı etkinlikte, kurulan bağlantılar birebir görüşmelere ve potansiyel yeni iş birliklerine kapı açtı.

Workup Rise & LEAP programı boyunca teknoloji ve inovasyon dünyasının farklı yönlerini ele alan, rehber niteliğinde zengin içeriklerle hazırlanan eğitim serisi düzenlendi. İngiltere pazarına açılma ve yasal gereklilikler, finansal yönetim, B2B pazarlama, kurumsal zihniyet yapısı, global ölçeklenme, stratejik planlanma ve sunum teknikleri konularında alanında uzman kişiler tarafından verilen uçtan uca ve derinlemesine eğitimler, girişimcilerin vizyon ve başarılarına yeni boyutlar eklemelerine olanak tanıdı.

Düzenlenen kapsamlı eğitimlerle beraber, katılımcı firmaların ihtiyaçları yakından takip edilerek büyüme yolculuklarını destekleyen birebir mentor görüşmeleri gerçekleştirildi. Sektör lideri kurumlar, yatırımcılar ve mentorlarla büyüme planları ve yatırım fırsatları üzerine gerçekleştirilen buluşmalar ile girişimciler, global pazarda rekabet etme ve globale ölçeklenme odağında yeni perspektifler kazanma fırsatı elde etti. Bununla beraber, aynı yollardan geçerek başarı elde etmiş deneyimli girişimciler ile bir araya gelerek başarı hikayelerini dinleme ve tecrübelerinden faydalanma imkanı buldular.

Workup Rise & LEAP programının sunduğu önemli avantajlardan birisi de İngiltere’deki saygın kurumlara düzenlenen ve yeni iş birliği fırsatları sağlayan özel buluşmalar oldu. Google Londra ofisine gerçekleştirilen ziyaret ile girişimciler, teknoloji ekosisteminin öncü ve en büyük oyuncularından biri olan Google’ın inovasyona bakış açısını ve kurumsal zihniyetini deneyimleme ve potansiyel iş birlikleri hakkında bilgi edinme imkanı buldular. Google ziyaretinin yanı sıra program girişimleri, geliştirmekte oldukları inovasyonları uluslararası alanda temsil etmek amacıyla LEAP Investment yatırımcıları, Türkiye'nin İngiltere Büyükelçisi ve TÜSİAD Londra Temsilciği ile bir araya geldi. Bu buluşmalar sırasında, İngiltere inovasyon ekosisteminin fırsatları ve Türk girişimcilere sunulabilecek destekler konusunda detaylı bir görüşme gerçekleştirildi.

Küresel Hedefe Bir Adım Daha

Workup Rise & LEAP programı, girişimlerin hedeflerine yönelik özelleştirilmiş yapısı, sağladığı iş birliği fırsatları, sunduğu partner ve yatırımcı ağı ile girişimlerin büyüme serüvenlerinde önemli bir kilometre taşına dönüştü. Programda, stratejik partnerlikler kurulması ve potansiyel müşteri edinimi hedefiyle 100’ün üzerinde B2B görüşme, alanında uzman 30’un üzerinde mentor ve ülkenin önde gelen yatırımcılarının da yer aldığı 20'den fazla yatırımcı buluşması gerçekleşti. Girişimler, bu adımlarla İngiltere’nin dinamik iş dünyası ve girişimcilik ekosistemi hakkında detaylı bilgi edinirken, kurulan önemli bağlantılar ile potansiyel iş birliği fırsatları elde ettiler. Workup Rise & LEAP İngiltere Hızlandırma Programı, katılımcı girişimlerin global ölçeklenme ve büyüme hedeflerine yönelik sürdürülebilir destek ve etki yarattı. Ayrıca girişimlere sağladığı değerin yanı sıra, edinilen tüm bilgi birikimi ve deneyimin, Türkiye girişimcilik ekosistemine de güçlü bir katkı sunması beklenmektedir.

KOSGEB ve Atılım Üniversitesi İşbirliği ile